- Tė drejtat e fėmijės                                                                                                                                       Qendra pėr Arsim e Kosovės
- Child rights                                                                                                                                                         Kosova Education Center
   Shtėpia Pėr ne   Publikimet   Seminaret     Foto albumi      Lajme        Kontakti

 

 

Si vazhdimėsi e projektit "Tė drejtat e fėmijės" KEC nė bashkėpunim me UNICEF nė shtator tė vitit 2008 kanė  filluar implementimin e projektit: "Krijimi i mjediseve tė sigurta, jo tė dhunshme dhe humane nė shoqėri dhe shkolla". Mė poshtė mund tė gjeni raporte dhe materiale tė prodhuara nga ky projekt.

 

 
 

Librat

 
   
 
 
Ne nuk kemi votė, por kemi tė drejta...
Pėrmbledhje tė njėsive mėsimore pėr tė drejtat e fėmijės
Qendra pėr Arsim e Kosovės
Prishtinė, nėntor 2006; 74 faqe
Kliko kėtu pėr ta shkarkuar
 
   
 
 
 
Ne jemi lule, ne jemi zogj...
Pėrmbledhje poezish nga fėmijėt e komuniteteve qė jetojnė nė Kosovė
Qendra pėr Arsim e Kosovės
Prishtinė, nėntor 2006; 78 faqe
Kliko kėtu pėr ta shkarkuar

 

   
 
 
 
Doracak pėr komitetin shkollor pėr tė drejtat e fėmijės
Autor: Ardita Kabashi - Hima
Qendra pėr Arsim e Kosovės
Prishtinė, nėntor 2006; 16 faqe
Kliko kėtu pėr ta shkarkuar
 

 

   
 
 
Tė drejtat e fėmijės dhe etika e mėsimdhėnėsit
(Tekst universitar pėr studentė tė Fakultetit tė Edukimit)
Autorė: Linda Salihu, Naser Zabeli, Demė Hoti
Qendra pėr Arsim e Kosovės
Prishtinė, shtator 2006; 178 faqe
   
Tė Drejtat e Fėmijės (Manual pėr tė Drejtat e Njeriut dhe Fėmijės)
Qendra pėr Arsim e Kosovės
Botim nė tri gjuhė (shqip, serbisht dhe turqisht)
Prishtinė, 2004; shqip 210 faqe; serbisht 170 faqe; turqisht 210 faqe.
   
Tė Drejtat e Fėmijės nė Sytė e Nxėnėsve Kosovarė
(Pėrmbledhje punimesh nga Konferenca "Tė Drejtat e Fėmijės nė Sytė e Nxėnėsve Kosovarė", mbajtur mė 30-31 maj 2002)
Qendra pėr Arsim e Kosovės
Botim nė shqip dhe anglisht
Prishtinė, 2004; shqip 176 faqe; anglisht 80 faqe.
 
 
 
► Studim pėr gjendjen e tė Drejtave tė Fėmijės nė Kosovė
"NISMĖ PĖR AVANCIM TĖ PĖRSHPEJTUAR TĖ TĖ DREJTAVE TĖ FĖMIJĖS NĖ KOSOVĖ"
Shkarko dokumentin nė formatin pdf nė gjuhėn:  shqip      anglisht
 
 
►Me datėn 24.10.2006 u bė promovimi i librit “Tė drejtat e fėmijės dhe etika e mėsimdhėnėsit”, i cili ėshtė botim i KEC nė kuadėr tė projektit “Edukimi pėr tė drejtat e fėmijės”.
Kliko kėtu pėr tė lexuar Recensionin nga Gėzim Krasniqi

 

Raporti  i Qeverisė sė SHBA-ve pėr respektimin e tė drejtave tė njeriut nė botė pėr vitin 2005, pjesa pėr Kosovėn (Me qėllim tė informimit tė lexuesve / vizitorėve tė faqes sė internetit tė programit tonė pėr gjendjen e tė tė drejtave tė njeriut dhe tė femijės nė Kosovė, Sektori pėr Zhvillimin e Programeve tė Trajnimit - njėsia pėr tė drejtat e fėmijės, e ka pėrkthyer Raportin e Qeverisė Amerikane -pjesa pėr Kosovėn. Ky raport i plotė nė gjuhėn anleze mund tė gjendet nė faqen e internetit: http://www.state.gov/g/drl/rls/hrrpt/2005/61673.htm
 
Pėr tė shkarkuar raportin e pėrkthyer nė shqip-pjesa pėr Kosovėn, nė formatin pdf, kliko kėtu.
Ekspertiza - etapat pėr hartimin e strategjisė nacionale pėr fėmijė
Shkarko dokumentin nė formatin pdf nė gjuhėn:      shqip      anglisht     serbisht
 
Prezantimi nė  lidhur me fazat dhe mėnyrat e hartimit tė strategjisė pėr fėmijė
Pėr tė shkarkuar dokumentin nė formatin ppt, kliko kėtu.
 
Identifikimi i arritjeve dhe dobėsive nė fushėn e tė tė drejtave tė fėmijės nė Kosovė
     Raport nga punėtoritė rajonale - shkurt 2006
Pėr tė shkarkuar dokumentin nė formatin pdf, kliko kėtu.
 
Konkluzionet dhe rekomandimet nga tryeza e mbajtur mė 15 nėntor 2005
Shkarko dokumentin nė formatin pdf nė gjuhėn:      shqip      anglisht
 
Kursi pėr Fakultetin e Edukimit: Tė drejtat e fėmijės dhe etika profesionale e arsimtarit
Pėr tė shkarkuar dokumentin nė formatin pdf, kliko kėtu.
 
Hulumtimi i marrėdhėnieve ndėretnike dhe i pozitės sė minorieteteve nė Kosovė
Shkarko dokumentin nė formatin pdf nė gjuhėn:      shqip      serbisht      turqisht
 
Pse duhet hartuar strategjia nacionale pėr mbrojtjen e tė drejtave tė fėmijės 2006-2016?
Shkarko dokumentin nė formatin pdf nė gjuhėn:      shqip      anglisht
 
Strategjia nacionale pėr mbrojtjen e tė drejtave tė fėmijės 2006-2016
Shkarko dokumentin nė formatin pdf nė gjuhėn:      shqip      anglisht      serbisht
 
Edukimi pėr tė drejtat e fėmijės - Trajnimi pėr kėshilltarė
Pėr tė shkarkuar dokumentin nė formatin pdf, kliko kėtu.
 
Udhėzues i shkurtėr pėr formimin e Komiteteve shkollore pėr tė drejtat e fėmijės
Pėr tė shkarkuar dokumentin nė formatin pdf, kliko kėtu.